155 години от учредяване на Дружеството
Тази година ЖБД „Майчина грижа“ чества 155 години от учредяване на Дружеството, през далечната 1869 година.
Днес в Дружеството членуват 32 дами. 60% от тях са млади и работещи хора. Всички даряват от своето време и средства, за да помагат на нуждаещите се. Всички са убедени, че дарявайки добро, правиш света по-добър!
Тази година Българска национална телевизия, Регионален център Русе започна заснемане на документален филм за Дружеството „Милосърдие и добротворство“, който ще се излъчи през м. ноември
ЖБД „Майчина грижа е основано на 6 август 1869 г. - Преображение Господне, по инициатива на Димитър Енчев, главен учител в Габровското училище, съвместно с по-интелигентни и изявени жени от Габрово. То е третото по ред в страната, след Лом и Стара Загора.
Още през първата година броят на членуващите жени в Дружеството достига 170. Ако в началото дейността на дружеството е била само просветна, то на по-късен етап се разширява и става благотворителна.
През 1871 г. дружеството се заема с управлението и грижите за девическия пансион, открит през същата година при Главното девическо училище. Дружеството развива усилена благотворителна дейност.
По време на въстанието от 1876 г. се занимава с настаняване и грижи за сирачетата, оцелели в опожарените от турците севлиевски села - Батошево, Кръвеник, Ново село и др. Същите дейности са развивани и през войната 1877-1878 г.
Приходите на дружеството се формирали от членски вноски, от визити по именни дни, подаръци по случай на радостни или скръбни дни в семействата. По-късно и от средства от завещания, помощи от общината и др.
След Освободителната война дейността на Дружество замира и от 1 април 1899 г. се събужда за нов и по-интензивен живот. Открива се неделно училище за неграмотни и полуграмотни жени и момичета.
През 1902 г. дружеството открива стопанско училище, което издържа цели седем години. През 1909 г. откриват безплатни ученически трапезарии, просъществували до 1944 г., в които се хранели 40 бедни деца ученици и ученички.
По време на Балканската война (1912) се развива активна дейност по облекчаване страданията на ранените и болни войници, настанени в габровската болница.
През 1903 г. в дружеството членуват 320 действителни членки, грижат се за 40 деца в ученическата трапезария. Разполагат с бюджет от 120 000 лв. и фонд "Дружествено здание" с 330 000 лв. Дружеството не разполага със собствено здание.
Дейността на дружеството се разгъва в по-широк план, след като с голямата подкрепа на индустриалеца Пенчо Семов и неговата съпруга, Радка П. Семова бившето казино "Бузлуджа" е преустроено в красива и огромна за времето си сграда, където през учебната 1931-1932 г. се открива пансион с трапезария за бедните деца и редовно Девическо професионално училище. Новото училище носи името на Радка Пенчо Семова. След 1944 г. зданието е национализирано.
След 1944 г. всички женски дружества преминават към ОФ организациите и ЖБД „Майчин грижа“ престава да съществува.
През 1992 година дружеството възкръсва за нов живот.
Тази година се навършват 155 години основаването на Женско благотворително дружество „Майчина грижа”.
Основните дейности на дружеството са:
- Подпомагане на физически лица в неравностойно социално положение и подпомагане на обществени организации, имащи същите цели.
- Подпомагане на даровити деца за участие в национални и международни конкурси и осигуряване на стипендии.
- Утвърждаване на Сдружението като притегателен център за културно и духовно общуване в региона.
Дружеството участва активно във всички благотворителни акции на Община Габрово.
Работа по проекти: „Габрово срещу рака у жените”, „Деца помагат на деца”; проект „Традициите не остаряват” и др.
В продължение на 11 години ЖБД „Майчина грижа” изпълнява проект, съвместно с побратимения град Тун, Швейцария, за осигуряване безплатен обяд на социално слаби ученици от І до ІV клас на габровските училища.
Основател е на следните благотворителни фондове:
- Фонд „Стефана Богдан Генчева“ – за стипендии и подкрепа на даровити деца от различни области на науката и изкуствата. Подпомогнатите деца се представят достойно и се завръщат с медали и отличия от състезания и конкурси в страната - Благоевград, Русе, Варна и Шумен, Велико Търново и др. и в чужбина - Португалия, Австралия, САЩ и Индонезия.
- Фонд “Д-р Тота Венкова – възрожденката” – за награда на отличен ученик от Националната Априловска гимназия и в неравностойно социално положение;
- Фонд "Д-р Тота Венкова - лечителката“ - дарява първото родено дете в Деня на родилната помощ – 21 януари. Дейността му продължи две години;
- Фонд „Хаджи Радка Пенчо Семова“ – отначало за подкрепа на зрелостник от Техникум по текстил, а от 2024 г. – за връчване на еднократна стипендия (награда) за зрелостници с отличен успех и в неравностойно социално положение от останалите гимназии и средни училища в Габрово.
- Фонд за лечение.
Осъществени проекти през последните години:
- „Създаването и експонирането на месингова паркова скулптурна композиция на Александър Керков, първият композитор на фанфарна музика в България и известен габровски музикант, музикален педагод и зевзек‘. Проектът има изработен сайт https://www.kerkov.mgrija-gabrovo.org/
- „Електронен пътеводител на паметните знаци (паметници, паметни плочи, улици и др.) на дарители, благодетели и меценати в Габрово.“ Проектът за дарителите е ситуиран на специален сайт - https://www.daritelite.mgrija-gabrovo.org/.
- Проект „За качествено здраве на село“ – за провеждане на медицински прегледи на възрастните хора в 22 кметства и кметски наместничества с 128 населени места в Габровска община, където няма здравна служба.
- Училище за родители – за провеждане на: лекторска дейност от специалисти от национален и регионален мащаб.
През 2022 г. Дружеството развива активна доброволческа дейност в помощ на пострадалите от войната в Украйна, за подпомагане на зависимите млади хора от Терапевтичен център „Св. Илия“ и др. инициативи.
На церемонията на НЧ „Будителите 2017“ за награждаване на победителите на ежегодния конкурс „Събитие на Габрово в областта на културата за 2021 година, Женско благотворително дружество „Майчина грижа“ получи отличието „Съвременен будител“ – за принос в развитие на културата.
През всичките 32 години имахме голяма подкрепа от дарители, партньори, институции и от цялата габровска общественост!
Благодарим от сърце на нашите дарители: Мариана Никифорова, Иван Несторов, Снежанка и Александър Ненови, Иван Колев, Германо-българското дружество, гр. Дармщат, Германия, Мария Витих, Деня Дручман и Петра Лори от Инициативна група от гр. Карбен, Германия, Соад Тамим Жунди, Йордан Славев, Галина Банковска, Светослава и Асен Мюннинг от гр. Швалбах, Германия, Сава Пенчев, Виолета Йорданова, Ивайло Филев, Тотка Златева и други, както и на Северноцентрално държавно горско предприятие – Габрово, "ДИКСИ"ООД, Фирма "АМК" ООД – Габрово, Фирма "Парос", Фирма „ТИС ОЙЛ“ ООД – Габрово, Фирма „ВАС“ ЕООД – Габрово, Фондация „Габрово преди и сега“, Обществен дарителски фонд – Габрово и много други!
Благодарим за подкрепата и на нашите партньори: Червен кръст, Държавен архив, Национален музей на образованието, Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“, Регионален исторически музей, РЕМО „Етър“, Национална Априловска гимназия, ХГ „Христо Цокев“, Интерактивен музей на индустрията, Музей „Дома на хумора и сатирата“, НЧ „Априлов-Палаузов“, ИМКА, ДК „Емануил Манолов“, Сдружение „Пациенти с онкологични заболявания“, Ротари – Габрово, Търговско-промишлена палата и на всички медийни партньори – 100 вести, БТА, Габрово нюз, Бумеранг радио, Дарик радио и др.
Благодарим за подкрепата в различни инициативи и на Община Габрово и Областта администрация – Габрово.
Гореща благодарност към всички дами, сърцати членове на дружеството, посветили се на благородното дело да помагат на нуждаещите се!
Дълбок поклон пред паметта на председателките Мария Семерджиева и Ганка Шиварова, отдали силите си, любовта и мъдростта си в ръководството на Дружеството!
Поклон и пред паметта на всички дами, които вече не са сред нашите редици!
Следвайте ни в Instagram https://www.instagram.com/maichina_grija_gb/